Dominikana

Dominikana
Druga wyspa po Kubie co do wielkości na Morzu Karaibskim. Zajmuje ok. 2/3 powierzchni wyspy Hispaniola, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti. Od lazurowych plaż na Saonie, po lasy namorzynowe na półwyspie Samana, po zabytki kolonialne, w tym El Conde jak i pierwszą katedrę na ,,Nowej Ziemi” odkrytej przez Krzysztofa Kolumba. Smak kawy, kakao, lokalnych owoców ale i rumu, wszechobecna głośna muzyka (Bachata, Merengue) na ulicach i skwerach, oraz uśmiech mieszkańców oraz wiele innych atrakcji składa się na niepowtarzalny klimat i atmosferę całej wyspy.
Punta Cana
Na wyspie znajdziesz dosłownie wszystko to czego pragną turyści, wysokiej jakości hotele szczególnie na wybrzeżu Punta Cana w rejonie Bavaro, aż do Uvero Alto. Jeśli szukasz hotelu, a masz pytania, napisz do nas!
Po rocznym pobycie na wyspie znamy doskonale bazę hotelową.
Polecamy wyjazd w okolice Higuey, do lokalnej farmy z pokazem lokalnego złota (kawy, kakao i innych atrakcji) w tym lokalny bazar. Będąc na miejscu wstąp do  bazyliki pod wezwaniem Matki Bożej z Altagracia (Nuestra Senora de la Altagracia), która jest patronką Dominikany. 
Santo Domingo
Stolica wyspy, atrakcje które obowiązkowo musisz zobaczyć:  Zona Colonial (wpisana od 1990 na listę Unesco) ze swoimi zabytkami (Alcazar de Colon, Plaza de Espana, Basílica Menor de Santa María,Parque Colón, Fortaleza Ozama,Museo de las Casas Reales, El Conde i wiele innych) A także urokliwe Acuario Nacional (pokaz fauny i flory w tym na żywo Manaty) El Parque Nacional Los Tres Ojos oraz monumentalne Faro De Colon.
Północ wyspy w tym Cabarete, Płw. Samana
Półwysep Samana
Miejsce uważane za jedno z najpiękniejszych miejsc na Dominikanie, wzdłuż wybrzeża rozciągają się gaje palmowe i bajeczne piaszczyste plaże. Życie płynie tu wolniej, a sam półwysep postrzegany jest jako oaza spokoju i oderwania się od rzeczywistości. Popularne miejscowości turystyczne tego regionu to Las Terrenas oraz Samana.
Polecamy wyprawę do wodospadu El Limon pieszo lub konno.
Puerto Plata
Puerto Plata leży w północno-zachodniej Dominikanie jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów Dominikany. Leży w niedalekiej odległości od Santiago i miejscowości turystycznej Cabrera. Miasteczko jest zbudowane w stylu wiktoriańskim, robi wrażenie, zachęca do spacerów i zwiedzania oraz do skorzystania z licznych knajp, pubów, dyskotek i tawern, gdzie można nie tylko się bawić, potańczyć salsę, ale i dobrze zjeść. Na Puerto Plata ceny są dość niskie w porównaniu z innymi kurortami Dominikany. Plaże piaszczyste z doskonałymi warunkami do uprawiania sportów. W tym regionie są doskonałe wiatry, które przyciągają amatorów żeglarstwa, windsurfingu i surfingu.
Cabarete
Cabarete ciągnie się 6 kilometrów po północnym wybrzeżu wyspy i charakteryzuje się piaszczystą plażą. W miasteczku kwitnie nocne życie w licznych dyskotekach i barach. Cabarete jest znane jako jedno z dziesięciu najlepszych windsurfingowych plaż na świecie z dużymi bazami windsurfingowymi i kitesurfingowymi, w których można wypożyczyć sprzęt i zamówić kursy dla początkujących lub zaawansowanych. W Cabarete odbywają się regaty i zawody windsurfingowe – pełne emocji widowiska.
Transport
Taxi, negocjuj cenę z kierowcą, Moto Conjo –  lokalni chłopcy na motorach, dla fanów mocnych wrażeń,cena do uzgodnienia, komunikacja lokalna Guagua, niewielki bus, panujący tłok i mała ilość miejsca w środku sprawia że lepiej poznasz lokalnych mieszkańców. Rent a Car, tylko z pełnym ubezpieczeniem, pamiętaj na wyspie nie ma alkomatów, a kultura jazdy szczególnie w większych miastach i stolicy = prawo silniejszego, stąd orurowania na autach.
Waluta 
Peso  Dominikańskie- lokalna waluta, mile widziane w obiegu Dolar USD lub Euro, które łatwo wymienisz w każdej większej miejscowości w El Cambio – kantorach, płatność kartą możliwa, nie wypłacaj z bankomatu. W lokalnych sklepach turyści często płacą podwójnie za zwykłe artykuły, język hiszpański wszechobecny, znajomość mile widziana.
Najlepszy termin wyjazdu na Dominikanę
Na Dominikanie wyróżnia się dwa szczyty sezonu turystycznego – od listopada do marca i od lipca do sierpnia. Pierwszy z terminów to okres pory suchej. W tym czasie temperatury są najwyższe, a opady sporadyczne. To zatem idealny moment na wyjazd dla amatorów kąpieli słonecznych.
Polecamy
W miesiącu  lutym udać się na półwysep Samana, okolice wyspy Bacardi, aby obejrzeć na żywo przypływające w te ciepłe wody wieloryby.
Dodatkowo pamiętajmy że lipiec i sierpień to ostatni moment, by odwiedzić Dominikanę przed sezonem huraganowym. Co prawda w tym czasie trwa pora deszczowa, jednak opady są przelotne i orzeźwiające.
Najgorszy termin wyjazdu na Dominikanę
Największe deszcze notuje się na Dominikanie w maju. Jeśli zatem nie przepadamy za częstymi opadami, to najlepiej zaplanować podróż na inny termin. Jesienią rozpoczyna się na Dominikanie okres huraganów. Trwa on aż do listopada, a największe nasilenie notuje się we wrześniu. Od lat zjawisko to nie wyrządziło większych szkód, jednak ze względów bezpieczeństwa i tak warto zaplanować wyjazd w innym czasie. Osoby, którym przeszkadza wysoka wilgotność powietrza nie powinny przyjeżdżać na Dominikanę od czerwca do sierpnia. Współczynnik tego zjawiska wynosi w tym czasie aż 95%.
Koniecznie do spróbowania na miejscu: Mama Juana – local viagra :), kawa, kakao, rum, cygara, kawa ,,Santo Domingo”, Larimar, endemiczny, błękitny kamień występujący tylko na wyspie.
Owoce do spróbowania: guanabana, chinola, zapote, zwykłe awokado, a nawet warzywa smakują wyśmienicie.
Wszędzie w drinkach, koktajlach, dodawany jest cukier, polecamy wyprawę na pole trzciny cukrowej.
Empanadas, lokalna przekąska, najlepiej smakuje ciepła, od przydrożnego sprzedawcy.
Pamiętaj, Dominikana to stan ducha, tego nie da się opisać słowami!
Chcesz poznać lepiej samą wyspę i jej historię?
Polecamy stronę naszego przyjaciela Andrzeja Młynarczyka ,,Niedźwiedź w Dominikanie”:
Masz więcej pytań?
Zapraszamy do kontaktu!!!
Saludos!