Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie to niewielkie państwo w Azji Południowo-Zachodniej. Kraj kontrastów, dynamicznie rozwijający się. Świetnie rozwinięta infrastruktura, drapacze chmur, wspaniałe zabytki, blichtr i przepych razem z najwyższym budynkiem na świecie jak i raj dla biednych ludzi którzy pracując niekiedy w pocie czoła, za zgromadzone nie zawsze wysokie uposażenie są w stanie wyżywić całą rodzinę w odległym Bangladeszu, Indiach czy innych krajach w Azji i Oceanii.
Zajmuje ono obszar 83,6 tys. km2 i leży we wschodniej części Półwyspu Arabskiego. ZEA składają się z siedmiu Emiratów, przy czym dwa najbardziej znane to stołeczne Abu Zabi oraz Dubaj. Kraj ten należy do czołówki najbogatszych państw świata. Główne sektory tamtejszej gospodarki to bankowość i turystyka. Od północy ZEA oblewają wody Zatoki Perskiej, natomiast od wschodniej strony kraj sąsiaduje z Cieśniną Ormuz oraz Zatoką Omańską. Zjednoczone Emiraty Arabskie graniczą z Arabią Saudyjską i Omanem, a od północy przez wody wspomnianej Zatoki z Iranem.
ZEA to piaszczyste plaże i fascynujące pustynie, a jednocześnie malownicze góry. Owa różnorodność przyciąga tam turystów z całego globu. Powierzchnia kraju jest przeważnie nizinna – średnia wysokość waha się od 100 do 150 metrów. Jedyne pasmo górskie wznosi się na wschodzie kraju. Najwyższym szczytem niewielkiego masywu Al-Hadżar jest Dżabal Jibir, który wznosi się 1517 m n.p.m. Co ciekawe, miano najwyższego miejsca w kraju (1910 m n.p.m.) przypada innemu punktowi. Leży on na zboczu Dżabal al-Dżajs – góry, której szczyt należy już do terytorium Omanu.
Pustynia zajmuje aż 97% powierzchni kraju, czego efektem jest niezwykle uboga roślinność. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie występują żadne rzeki stałe. Można natomiast spotkać nieliczne uedy oraz wody artezyjskie (w oazach Al-Burajmi oraz Al-Ajn). Największe spośród licznych solnisk to Sabchat Matti. O ile wybrzeże Zatoki Omańskiej jest górzyste, o tyle wybrzeże Zatoki Perskiej pozostaje niskie i częściowo zabagnione. Występują tam rafy koralowe oraz przybrzeżne wysepki.
Z uwagi na suchy klimat roślinność w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest bardzo skąpa. Przeważa flora kserofityczna i efemeryczna. Najczęściej występują suchorośla i suche, kolczaste krzewy. Tam, gdzie jest wilgotniej, rosną półpustynne trawy, a w oazach można spotkać daktylowe palmy. Przeważająca część kraju jest jednak zupełnie pozbawiona roślinności. Na południu przeważają łyse wydmy; większa różnorodność panuje w nadmorskich miastach. Oprócz palm można tam podziwiać pieczołowicie zaplanowane ogrody i skwery.
Również fauna ZEA nie należy do najbogatszych. Do najpowszechniejszych zwierząt należą gady, zwłaszcza żyjące na pustyni jaszczurki. Wśród ptaków warto wymienić sokoła – jest on symbolem kraju i zajmuje zaszczytne miejsce w państwowym godle. Ponadto wiosna i jesień to okresy migracji rozmaitych gatunków ptactwa, na przykład bocianów. W Zatoce Perskiej pływają tuńczyki, makrele i rekiny; czasem można także zobaczyć tam wieloryby.
Zjednoczone Emiraty Arabskie leżą w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego, przy czym im głębiej w ląd, tym skrajniej suchy jest ów klimat. W ZEA występują wysokie amplitudy termiczne. Lata są zwykle bardzo gorące. Średnie temperatury wynoszą wówczas 33-45 stopni, a w głębi lądu często przekraczają nawet 50 stopni. Od lipca do września wilgotność powietrza na wybrzeżu dochodzi do 95%. W południowej części kraju panuje typowo pustynny klimat. Z kolei zimy w ZEA są stosunkowo łagodne. Trwają od grudnia do lutego, a średnie temperatury wynoszą 18-20 stopni. Dni są wtedy dość ciepłe, natomiast nocą na pustyni zdarzają się przymrozki.
To właśnie zimą najczęściej pada deszcz – suma opadów sięga wówczas ok. 20 mm. W skali roku suma opadów jest wyjątkowo niska i w zasadzie nie przekracza 100 mm (z wyjątkiem gór – tam odnotowuje się nawet 140 mm rocznie). Charakterystycznym dla Emiratów zjawiskiem są tzw. szamal – stałe, chłodne wiatry północno-wschodnie oraz północne. Występują one zimą i wczesnym latem, niekiedy wywołując burze pyłowe i piaskowe. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe, najlepiej wybrać się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w okresie od listopada do kwietnia.
Tuż po utworzeniu Zjednoczonych Emiratów Arabskich (w 1971 roku) w państwie zamieszkiwało niewiele ponad 180 tys. osób, przy czym 1/3 pozostawała skupiona wokół Dubaju. Byli to wówczas niemalże wyłącznie Arabowie i Persowie. Dziś stanowią oni tylko 42% całej populacji (i 20% pełnoprawnych obywateli). 50% społeczeństwa to ludność pochodząca z subkontynentu indyjskiego, natomiast reszta to imigranci z południowo-wschodnich terenów Azji, zwłaszcza z Filipin. Nad lokalnymi Arabami dominują więc Hindusi i Pakistańczycy. Zdecydowana większość mieszkańców ZEA to ekspatriaci, którzy przyjechali do kraju z pobudek zawodowych. Ogółem ZEA zamieszkuje dziś ponad 9,5 miliona ludzi, przy czym ponad 5,5 przebywa w Abu Zabi i Dubaju. Ogromne miasta zachwycają nowoczesną architekturą i infrastrukturą. Z drugiej strony wciąż istnieją skupiska slumsów zajmowane przez Baluczi – mieszkańców bez ustalonej narodowości.
Oficjalnym językiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest język arabski. Z uwagi na ogromną liczbę przyjezdnych w powszechnym użytku znajdują się także perski, hindi oraz urdu. Szacuje się, że ponad 20% ludności to analfabeci. Jednocześnie powszechnie znanym językiem jest angielski, w związku z czym turyści nie powinni mieć żadnego problemu z komunikacją.
Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański, w którym obowiązuje religijne prawo – szariat. Do surowo zabronionych używek należą narkotyki (ich posiadanie, stosowanie i handel) oraz alkohol (spożywanie w miejscach publicznych, bycie nietrzeźwym czy przewóz bez licencji alkoholowej). Za wykroczenia związane z alkoholem grozi grzywna bądź areszt, a za przestępstwa narkotykowe – wieloletnie więzienie bądź kara śmierci. Gdy przychodzi okres ramadanu, od wschodu do zachodu słońca nie wolno jeść ani pić w miejscach publicznych. Uczestnictwo w awanturach czy śmiecenie na ulicy także pociągają za sobą surowe konsekwencje. Nic dziwnego, że ZEA to kraj z jednym z najniższych wskaźników przestępczości, a oprócz wykroczeń drogowych bardzo rzadko łamie się tam prawo.
Jeśli chodzi o ubiór, warto uszanować lokalne tradycje i nie odsłaniać zbyt wiele. Wprawdzie w teorii turyści mogą zakładać na siebie to samo, co w Europie (o ile nie naginają ogólnie przyjętych norm kultury), jednak prawda jest taka, że głęboki dekolt czy krótkie spódniczki to niezwykle rzadki widok. Lepiej postawić na dłuższy rękaw i zakryte kolana; można także założyć tradycyjny strój arabski. Z drugiej strony – nie trzeba przesadzać w drugą stronę; dwuczęściowy strój kąpielowy na plaży jest w pełni akceptowalny.
Kobietom w ZEA przysługują specjalne prawa. W bankach i urzędach mają one wydzielone specjalne okienka, a w komunikacji miejskiej – miejsca siedzące. Organizowane są także „women days” – dni, podczas których wyłącznie kobiety mają wstęp do parku czy na lokalne imprezy. Co bardzo istotne, muzułmankom nie wolno robić zdjęć, dopóki one i towarzyszący im mężczyźni nie wyrażą na to zgody.
Jednym z najbardziej ikonicznych miejsc w Dubaju jest Złote Zatoczenie. To luksusowe miejsce pełne eleganckich sklepów, restauracji i hoteli. Spacerując po tym obszarze, zobaczysz najnowocześniejszą architekturę, która odbija się w błyszczących szybach wieżowców.
Nie można opuścić Dubaju bez wizyty w najwyższym budynku na świecie, Wieży Chalif. Wspięcie się na jej szczyt pozwala podziwiać niesamowity widok na miasto, a spektakularne fontanny przy jej podnóżu dostarczają niezapomnianych wrażeń.
Jeśli interesuje Cię historia i sztuka, koniecznie odwiedź Muzeum Sztuki Islamskiej. To miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, prezentując bogactwo i różnorodność sztuki islamskiej na przestrzeni wieków.
Wyrusz na fascynującą wycieczkę po pustyni, aby doświadczyć prawdziwego ducha Arabii. Safari pustynne, jazda na wielbłądach i obserwacja zachodu słońca w piaskach to niezapomniane przeżycia, które pozostaną w pamięci na zawsze.
Odwiedź Wyspy Palmowe, jedno z najbardziej prestiżowych miejsc w Dubaju. Luksusowe hotele, plaże i ekskluzywne restauracje sprawią, że poczujesz się jak w rajskim miejscu, otoczonym zielenią palm i błękitnymi wodami Zatoki Perskiej.
Jeśli uwielbiasz zakupy, nie może Cię zabraknąć w Dubai Mall. To największe centrum handlowe na świecie, oferujące tysiące sklepów, restauracji i rozrywkę. To idealne miejsce, aby spędzić dzień na zakupach i rozkoszować się luksusem.
Zrelaksuj się na plaży Jumeirah, jednej z najpiękniejszych plaż w Dubaju. Biały piasek, ciepłe wody Zatoki Perskiej i widok na ikoniczną wieżę Burdż al-Arab sprawią, że każdy moment spędzony tutaj będzie niezapomniany.
Wyrusz na spacer po Starym Mieście, gdzie zanurzysz się w tradycji i kulturze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kolorowe bazary, historyczne budowle i lokalne smaki sprawią, że poczujesz autentyczną atmosferę tego miejsca.
Dubaj to nie tylko miasto, to prawdziwe arcydzieło, które łączy tradycję z nowoczesnością. Znajdziesz tu luksus, fascynującą architekturę, bogactwo kultury i niekończące się atrakcje. Każda wizyta w Dubaju to podróż pełna niesamowitych przeżyć, która na zawsze pozostanie w sercu każdego, kto odkryje tę niezwykłą metropolię.
O Nas
Biuro podróży Tempus Fugit gwarantuje bezpieczeństwo i komfort podróży, dbając o każdy szczegół organizacji i zapewniając profesjonalną obsługę.
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu. Życząc miłego dnia. Pozdrawiamy!!!
Informacje
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.