Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie to niewielkie państwo w Azji Południowo-Zachodniej. Kraj kontrastów, dynamicznie rozwijający się. Świetnie rozwinięta infrastruktura, drapacze chmur, wspaniałe zabytki, blichtr i przepych razem z najwyższym budynkiem na świecie jak i raj dla biednych ludzi którzy pracując niekiedy w pocie czoła, za zgromadzone nie zawsze wysokie uposażenie są w stanie wyżywić całą rodzinę w odległym Bangladeszu, Indiach czy innych krajach w Azji i Oceanii.

Zajmuje ono obszar 83,6 tys. km2 i leży we wschodniej części Półwyspu Arabskiego. ZEA składają się z siedmiu Emiratów, przy czym dwa najbardziej znane to stołeczne Abu Zabi oraz Dubaj. Kraj ten należy do czołówki najbogatszych państw świata. Główne sektory tamtejszej gospodarki to bankowość i turystyka. Od północy ZEA oblewają wody Zatoki Perskiej, natomiast od wschodniej strony kraj sąsiaduje z Cieśniną Ormuz oraz Zatoką Omańską. Zjednoczone Emiraty Arabskie graniczą z Arabią Saudyjską i Omanem, a od północy przez wody wspomnianej Zatoki z Iranem.

Geografia

ZEA to piaszczyste plaże i fascynujące pustynie, a jednocześnie malownicze góry. Owa różnorodność przyciąga tam turystów z całego globu. Powierzchnia kraju jest przeważnie nizinna – średnia wysokość waha się od 100 do 150 metrów. Jedyne pasmo górskie wznosi się na wschodzie kraju. Najwyższym szczytem niewielkiego masywu Al-Hadżar jest Dżabal Jibir, który wznosi się 1517 m n.p.m. Co ciekawe, miano najwyższego miejsca w kraju (1910 m n.p.m.) przypada innemu punktowi. Leży on na zboczu Dżabal al-Dżajs – góry, której szczyt należy już do terytorium Omanu.

Pustynia zajmuje aż 97% powierzchni kraju, czego efektem jest niezwykle uboga roślinność. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie występują żadne rzeki stałe. Można natomiast spotkać nieliczne uedy oraz wody artezyjskie (w oazach Al-Burajmi oraz Al-Ajn). Największe spośród licznych solnisk to Sabchat Matti. O ile wybrzeże Zatoki Omańskiej jest górzyste, o tyle wybrzeże Zatoki Perskiej pozostaje niskie i częściowo zabagnione. Występują tam rafy koralowe oraz przybrzeżne wysepki.

Flora i fauna

Z uwagi na suchy klimat roślinność w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest bardzo skąpa. Przeważa flora kserofityczna i efemeryczna. Najczęściej występują suchorośla i suche, kolczaste krzewy. Tam, gdzie jest wilgotniej, rosną półpustynne trawy, a w oazach można spotkać daktylowe palmy. Przeważająca część kraju jest jednak zupełnie pozbawiona roślinności. Na południu przeważają łyse wydmy; większa różnorodność panuje w nadmorskich miastach. Oprócz palm można tam podziwiać pieczołowicie zaplanowane ogrody i skwery.

Również fauna ZEA nie należy do najbogatszych. Do najpowszechniejszych zwierząt należą gady, zwłaszcza żyjące na pustyni jaszczurki. Wśród ptaków warto wymienić sokoła – jest on symbolem kraju i zajmuje zaszczytne miejsce w państwowym godle. Ponadto wiosna i jesień to okresy migracji rozmaitych gatunków ptactwa, na przykład bocianów. W Zatoce Perskiej pływają tuńczyki, makrele i rekiny; czasem można także zobaczyć tam wieloryby.

Klimat

Zjednoczone Emiraty Arabskie leżą w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego, przy czym im głębiej w ląd, tym skrajniej suchy jest ów klimat. W ZEA występują wysokie amplitudy termiczne. Lata są zwykle bardzo gorące. Średnie temperatury wynoszą wówczas 33-45 stopni, a w głębi lądu często przekraczają nawet 50 stopni. Od lipca do września wilgotność powietrza na wybrzeżu dochodzi do 95%. W południowej części kraju panuje typowo pustynny klimat. Z kolei zimy w ZEA są stosunkowo łagodne. Trwają od grudnia do lutego, a średnie temperatury wynoszą 18-20 stopni. Dni są wtedy dość ciepłe, natomiast nocą na pustyni zdarzają się przymrozki.

To właśnie zimą najczęściej pada deszcz – suma opadów sięga wówczas ok. 20 mm. W skali roku suma opadów jest wyjątkowo niska i w zasadzie nie przekracza 100 mm (z wyjątkiem gór – tam odnotowuje się nawet 140 mm rocznie). Charakterystycznym dla Emiratów zjawiskiem są tzw. szamal – stałe, chłodne wiatry północno-wschodnie oraz północne. Występują one zimą i wczesnym latem, niekiedy wywołując burze pyłowe i piaskowe. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe, najlepiej wybrać się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w okresie od listopada do kwietnia.

Ludność

Tuż po utworzeniu Zjednoczonych Emiratów Arabskich (w 1971 roku) w państwie zamieszkiwało niewiele ponad 180 tys. osób, przy czym 1/3 pozostawała skupiona wokół Dubaju. Byli to wówczas niemalże wyłącznie Arabowie i Persowie. Dziś stanowią oni tylko 42% całej populacji (i 20% pełnoprawnych obywateli). 50% społeczeństwa to ludność pochodząca z subkontynentu indyjskiego, natomiast reszta to imigranci z południowo-wschodnich terenów Azji, zwłaszcza z Filipin. Nad lokalnymi Arabami dominują więc Hindusi i Pakistańczycy. Zdecydowana większość mieszkańców ZEA to ekspatriaci, którzy przyjechali do kraju z pobudek zawodowych. Ogółem ZEA zamieszkuje dziś ponad 9,5 miliona ludzi, przy czym ponad 5,5 przebywa w Abu Zabi i Dubaju. Ogromne miasta zachwycają nowoczesną architekturą i infrastrukturą. Z drugiej strony wciąż istnieją skupiska slumsów zajmowane przez Baluczi – mieszkańców bez ustalonej narodowości.

Oficjalnym językiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest język arabski. Z uwagi na ogromną liczbę przyjezdnych w powszechnym użytku znajdują się także perski, hindi oraz urdu. Szacuje się, że ponad 20% ludności to analfabeci. Jednocześnie powszechnie znanym językiem jest angielski, w związku z czym turyści nie powinni mieć żadnego problemu z komunikacją.

Obyczaje

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański, w którym obowiązuje religijne prawo – szariat. Do surowo zabronionych używek należą narkotyki (ich posiadanie, stosowanie i handel) oraz alkohol (spożywanie w miejscach publicznych, bycie nietrzeźwym czy przewóz bez licencji alkoholowej). Za wykroczenia związane z alkoholem grozi grzywna bądź areszt, a za przestępstwa narkotykowe – wieloletnie więzienie bądź kara śmierci. Gdy przychodzi okres ramadanu, od wschodu do zachodu słońca nie wolno jeść ani pić w miejscach publicznych. Uczestnictwo w awanturach czy śmiecenie na ulicy także pociągają za sobą surowe konsekwencje. Nic dziwnego, że ZEA to kraj z jednym z najniższych wskaźników przestępczości, a oprócz wykroczeń drogowych bardzo rzadko łamie się tam prawo.

Jeśli chodzi o ubiór, warto uszanować lokalne tradycje i nie odsłaniać zbyt wiele. Wprawdzie w teorii turyści mogą zakładać na siebie to samo, co w Europie (o ile nie naginają ogólnie przyjętych norm kultury), jednak prawda jest taka, że głęboki dekolt czy krótkie spódniczki to niezwykle rzadki widok. Lepiej postawić na dłuższy rękaw i zakryte kolana; można także założyć tradycyjny strój arabski. Z drugiej strony – nie trzeba przesadzać w drugą stronę; dwuczęściowy strój kąpielowy na plaży jest w pełni akceptowalny.

Kobietom w ZEA przysługują specjalne prawa. W bankach i urzędach mają one wydzielone specjalne okienka, a w komunikacji miejskiej – miejsca siedzące. Organizowane są także „women days” – dni, podczas których wyłącznie kobiety mają wstęp do parku czy na lokalne imprezy. Co bardzo istotne, muzułmankom nie wolno robić zdjęć, dopóki one i towarzyszący im mężczyźni nie wyrażą na to zgody.

Złote Zatoczenie: Symbol Luksusu

Jednym z najbardziej ikonicznych miejsc w Dubaju jest Złote Zatoczenie. To luksusowe miejsce pełne eleganckich sklepów, restauracji i hoteli. Spacerując po tym obszarze, zobaczysz najnowocześniejszą architekturę, która odbija się w błyszczących szybach wieżowców.

Wieża Chalif: Podziwiaj Miasto z Wysoka

Nie można opuścić Dubaju bez wizyty w najwyższym budynku na świecie, Wieży Chalif. Wspięcie się na jej szczyt pozwala podziwiać niesamowity widok na miasto, a spektakularne fontanny przy jej podnóżu dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Muzeum Sztuki Islamskiej: Historia w Nowoczesnym Stylu

Jeśli interesuje Cię historia i sztuka, koniecznie odwiedź Muzeum Sztuki Islamskiej. To miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, prezentując bogactwo i różnorodność sztuki islamskiej na przestrzeni wieków.

Pustynia: Przygoda po Arabii

Wyrusz na fascynującą wycieczkę po pustyni, aby doświadczyć prawdziwego ducha Arabii. Safari pustynne, jazda na wielbłądach i obserwacja zachodu słońca w piaskach to niezapomniane przeżycia, które pozostaną w pamięci na zawsze.

Wyspy Palmowe: Luksus i Relaks

Odwiedź Wyspy Palmowe, jedno z najbardziej prestiżowych miejsc w Dubaju. Luksusowe hotele, plaże i ekskluzywne restauracje sprawią, że poczujesz się jak w rajskim miejscu, otoczonym zielenią palm i błękitnymi wodami Zatoki Perskiej.

Dubai Mall: Raj dla Zakupoholików

Jeśli uwielbiasz zakupy, nie może Cię zabraknąć w Dubai Mall. To największe centrum handlowe na świecie, oferujące tysiące sklepów, restauracji i rozrywkę. To idealne miejsce, aby spędzić dzień na zakupach i rozkoszować się luksusem.

Plaża Jumeirah: Relaks i Rekreacja

Zrelaksuj się na plaży Jumeirah, jednej z najpiękniejszych plaż w Dubaju. Biały piasek, ciepłe wody Zatoki Perskiej i widok na ikoniczną wieżę Burdż al-Arab sprawią, że każdy moment spędzony tutaj będzie niezapomniany.

Stare Miasto: Tradycja w Nowoczesnym Otoczeniu

Wyrusz na spacer po Starym Mieście, gdzie zanurzysz się w tradycji i kulturze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kolorowe bazary, historyczne budowle i lokalne smaki sprawią, że poczujesz autentyczną atmosferę tego miejsca.

Dubaj: Miejsce Niezwykłe i Niezapomniane

Dubaj to nie tylko miasto, to prawdziwe arcydzieło, które łączy tradycję z nowoczesnością. Znajdziesz tu luksus, fascynującą architekturę, bogactwo kultury i niekończące się atrakcje. Każda wizyta w Dubaju to podróż pełna niesamowitych przeżyć, która na zawsze pozostanie w sercu każdego, kto odkryje tę niezwykłą metropolię.